Zhodnocení odpadu: Z trusu granule!
Zemědělci a vedoucí provozů se nacházejí v těžké situaci: moderní zemědělství je stále větší, intenzivnější, zvyšuje se produkce hnoje, ale prostor pro jeho aplikaci není vždy s produkcí trusu kompatibilní. Odpad musí být zpracováván efektivně, jinak hrozí:
- znečištění vod biologickým odpadem,
- tvorba zápachu prostřednictvím mikrobiálního, anaerobního metabolismu, nebo
- poškození plodin v důsledku nesprávného hnojení.
Hnojivo je zároveň cenným zdrojem: obsahuje důležité živiny, které rostliny potřebují pro růst. Účinná recyklace trusu tedy vede k výnosnějším a ekologičtějším podnikům.
Recyklace odpadu znamená, že z nosnice máme něco víc než jenom vejce.
Možnosti recyklace trusu
Výzkum a vůbec téma recyklace odpadu se stal ve 20. století aktuálním v celé Evropě. Výsledkem jsou postupy, které se ve stále dokonalejších formách v zásadě používají i dnes.
Efektivní recyklace trusu sušením, kompostováním a granulováním
Sušení trusu
Nejjednodušší a energeticky nejúčinnější způsob (a také doporučený nizozemskou vládou) je tato technika sušení trusu: Při adekvátní ventilaci se suší trus teplým vzduchem ze stáje.
Přehled – výhody:
- využití živičišného tepla pro proces sušení ► vysoká energetická účinnost;
- až o 70% snížení objemu a hmotnosti ► nižší náklady na dopravu à rozumné a efektivní využívání zdroje „hnoje“;
- vlhkost z trusu je odstraněna do 48 hodin po vyloučení, což zabraňuje většině mikrobiálních procesů ve stáji ► snížení pachů;
- kvalitu suchého hnoje lze upravit, nebo optimalizovat přidáním kompostu nebo umělých hnojiv.
S technologií OptiSec a OptiPlate nabízí Big Dutchman dvě sušičky trusu, které jsou zvláště vhodné pro použití v oblastech s mírným podnebím.
Pásová sušička OptiSec
Systémy byly vyvinuty pro sušení čerstvého, nebo předsušeného trusu z voliér a klecových technologií. Oba využívají zbytkové teplo z odsávaného vzduchu stáje. Obsah sušiny drůbežího trusu sušeného pomocí OptiSec nebo OptiPlate je až 90%; to vytváří ideální podmínky pro bezpečné skladování a další zpracování.
OptiPlate desková sušička
V závislosti na velikosti provozu jsou tunely plánovány na základě velikosti produkce trusu. Obě sušicí technologie mají velkou absorpční kapacitu: jeden systém může vysušit trus až od 200 000 ks nosnic, přičemž OptiSec je také ideální pro sušení fermentačních substrátů z bioplynových stanic.
Obsah sušiny: Náhodný vzorek ukazuje pozitivní výsledky
Aerobní kompostování
Pokud má trus vysoký obsah dusíku, vede přímé použití požadovaného množství živin k poškození kořenového systému rostlin, v podstatě může dojít až ke spálení rostliny živinami. To znamená, že teplo vytvářené mikrobiálním metabolismem přesahuje tepelnou toleranci rostliny.
Kromě toho musí být organické makromolekuly v hnojivu dále rozloženy půdními mikroorganismy, než je rostliny mohou využít. Aby rostliny absorbovaly živiny rychle a efektivně, je zapotřebí technologie kompostování, při které se biomasa rozkládá vlivem atmosférického kyslíku (aerobní proces).
Kompostování je jednou z nejdůležitějších metod obnovy zdrojů. V zásadě jde o fermentaci organických pevných látek mikroorganismy, přičemž kompostovací technologie vytvářejí ideální prostředí, ve kterém mohou bakterie prosperovat.
Od počátku industrializace se výzkum zabýval vývojem systémů pro aerobní kompostování. S vývojem technologií a procesů je dnes k dispozici velké množství různých zařízení.
Míchací fermentor
Kompostovací technologie míchacích fermentorů kombinuje řízené provětrávání s promícháváním výchozího materiálu v pravidelných intervalech. Kompostovaný materiál se převrací v dlouhém, úzkém „tanku“ tunelu, ten je vybaven míchadlem, pohybujícím se na vodicích kolejnicích. Plnění materiálu, se provádí na obou koncích kanálu prostřednictvím rozdělovacích násypek. Míchadlo se pohybuje a otáčí na vodicí kolejnici podél stěn a tlačí kompostovanou směs směrem k druhému konci. Dosáhne-li materiál optimálního rozkladu je z kanálu dopravován ven.
Tradiční metoda má však nevýhody:
- výstavba samostatné budovy speciálně určené pro tento účel;
- výskyt zápachu;
- dlouhý zpracovatelský cyklus;
- velká pracnost.
CompoLiner
Pro překonání těchto nevýhod vyvinul Big Dutchman inovativní kompostovací systém nazvaný CompoLiner. Snadno se používá, má plně automatické řízení procesu a lze jej snadno přizpůsobit množství kompostovaného materiálu.
CompoLiner: Kompostování jako součást systému zhodnocení trusu.
Během procesu kompostování rozkládají mikroorganismy v aerobním prostředí organický materiál, jako jsou suchý kuřecí trus, nebo trus od nosnic. Obsah sušiny v čerstvém materiálu by měl být v ideálním případě přes 40%. Konečný produkt je kompost: cenné organické hnojivo. Je dobře přijímáno rostlinami a lze jej použít k obecnému zlepšení stavu půdy v zahradnictví a zemědělství.
Granulace suchého trusu: řešení od Big Dutchman
Granulace trusu od kuřat je logickým pokračováním rozumného zhodnocení hnoje: zlepšuje se skladovatelnost i přeprava, objem sypké hmoty se snižuje asi o dvě třetiny a trus se snáze prodává.
S BD PelletBox a BD PelletTower vyvinul Big Dutchman dva granulovací systémy, které jsou optimálně přizpůsobeny středně velkým a velkým společnostem. Obě technologie nabízejí příležitost dosáhnout dokonalé recyklace trusu výrobou univerzálních granulí, které neobsahují patogeny nebo semena plevelů.
PelletBox je vhodný pro středně velké podniky.
Pohled do vnitřní části boxu na výrobu granulí
Výhody zařízení:
- Ideální kvalita granulí, prakticky bez přerušení;
- Průměr granulí: pět milimetrů;
- Délka granulí: 20 až 30 milimetrů
- Moderní technologie měření a zpracování zajišťují trvale dobrou kvalitu granulí;
- Ideální pro přepravu a skladování;
- Všestranné marketingové možnosti, např. v zahradnictví a vinařství;
- Granulování jiných zemědělských zbytků, jako je odpad z bioplynných stanic a podestýlka.
PelletTower je vhodný pro zpracování velkých kapacit.
Portfolio produktů Big Dutchman pro recyklaci trusu je k dispozici ke zhlédnutí nebo stažení zde: Nosnice | Výkrm drůbeže
Pokud máte jakékoliv dotazy týkající se recyklace trusu? Prosím klikněte na! Nosnice | Výkrm drůbeže