Praktické zkušenosti pro chov ve voliérách jsou přijímány s povděkem
Každý začátek je těžký! To platí i pro chovatele nosnic i chovatele kuřic, kteří přestavují své stáje z klecí, nebo malých skupin na voliérový chov, a prosazují tak nový směr. Technická podpora je proto vítána, jak se nedávno ukázalo v chorvatském Osijeku: účastníci cestovali až ze sedmi balkánských zemí, aby se zúčastnili dvoudenního odborného semináře, který Big Dutchman uspořádal pro své zákazníky z jihovýchodní Evropy. Zaměstnanci dodavatele technologií měli s sebou cenné informace pro managment chovu slepic ve voliérách.
„Mnoho našich zákazníků na Balkáně se v současné době rozhoduje přejít na alternativní systémy. Je proto dobré předat zkušenosti, protože management chovu slepic na podestýlce, nebo systémech volného výběhu je mnohem náročnější, než jak je znají z jejich předchozích systémů ustájení,“ vysvětluje oblastní obchodní manažer Big Dutchman Jens Schuling. Někteří z účastníků cestovali na velké vzdálenosti: kromě Bosny, Chorvatska, Černé Hory, Srbska a Slovinska, také dokonce z Bulharska a Severní Makedonie.
Závěr byl pozitivní: „Rád bych vám jménem svých kolegů poděkoval za pozvání a za uspořádání tohoto mimořádně užitečného semináře,“ zněla nadšená odpověď ze Slovinska. Kromě fundovaných teoretických základů na účastníky zapůsobilo zejména množství praktických zkušeností.
Tématem odchovu kuřic se zabýval Eric Styvers z Nizozemska. Respektovaný odborník poskytl praktické informace o otázkách řízení, programu osvětlení a krmení.
Produktová manažerka Big Dutchman Angelika Jürgens přednesla svůj příspěvek jako zkušený praktik. Zaměřila se na téma produkce vajec v alternativních systémech.
Bulharsko, Chorvatsko a Slovinsko jsou členskými státy Evropské unie; Platí tam pravidla EU. Pokud jde o vybavení, mohou si proto producenti vajec vybrat mezi systémy pro chov v malými skupinami i vícepatrovými voliérami. Totéž platí pro chovatele nosnic v zemích, které byly přijaty jako kandidátské země na přistoupení do EU. Příklady jsou Černá Hora, Severní Makedonie a Srbsko: před přistoupením musí zajistit veškerá pravidla EU. Patří sem také nařízení o dobrých životních podmínkách zvířat.
Big Dutchman intenzivně pracuje na alternativních systémech chovu již více než 30 let. Výsledkem je rozsáhlé portfolio voliér, včetně odpovídajícího manažerského know-how - atraktivní kombinace: dodavatel technologií vybavil k dnešnímu dni voliérami Natura 160 milionů míst pro slepice!